Copyright © 2019 jamlew1 & Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne. All rights reserved.

Home Trzy spotkania Przed burzą Grabież  Perła Wielkopolski Wędrówka Skrytka w Fischhornie
Dama na aukcji... Prof. Lorentz jedzie do Moskwy Muzeum (częściowo) utracone, cz. 1 Muzeum (częściowo) utracone, cz. 2 Zakończenie

Od autora

Poznanie historii, tradycji i kultury Wielkopolski, przedstawienie skomplikowanych losów mieszkańców naszego regionu to główne cele projektu edukacyjno-wychowawczego „Dwa wieki Wielkopolski” realizowanego w latach 2015-2016 w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie przy współpracy Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego. W ramach tego projektu młodzież gimnazjalna miała okazję poznać dzieje rzemiosła wielkopolskiego, ziemiaństwa polskiego, Polaków, Niemców i Żydów mieszkających wspólnie w Pleszewie aż do lat 30. ubiegłego wieku.
Plonem tego projektu jest również przygotowywana właśnie książka „Gołuchów. Obrona skarbów z kolekcji Działyńskich i Czartoryskich”, która zainspirowana została rozmowami z kustosz Muzeum w Gołuchowie Pauliną Vogt-Wawrzyniak. Przedstawia ona w przystępny sposób dramatyczne losy gołuchowskiego zamku w latach 1939-62, a przede wszystkim dóbr kultury gromadzonych w nim przez najsłynniejszych właścicieli – Izabelę i Jana Działyńskich. Autor ma nadzieję, iż uda się – choć w niewielkim stopniu – poprowadzić czytelników po fascynującym świecie miłośników, kolekcjonerów i historyków sztuki, a także wybitnych dzieł będących chlubą polskiego muzealnictwa. Aby przedstawić w jak najlepszy sposób temat grabieży dóbr kultury, autor sięgnął do materiałów opracowanych wcześniej przez historyków i popularyzatorów sztuki, dokumentów oraz publikacji prasowych, pokazując dzieje kolekcji gołuchowskiej na tle zjawisk ogólniejszych – systematycznych i starannie zorganizowanych kradzieży, jakie miały miejsce w całej Europie, kontynencie ogarniętym największym kataklizmem cywilizacyjnym, jakim była II wojna światowa.
„Gołuchów. Obrona skarbów z kolekcji Działyńskich i Czartoryskich”  jest w założeniu książką popularną, napisaną nie dla fachowców, lecz miłośników opowieści o historii oraz sztuce polskiej i światowej, w której opowiadanie o losach zamku zwanego „perłą południowej Wielkopolski” oraz dziełach zgromadzonych w tutejszym muzeum nie powinno przesłonić dziejów ludzi. Zarówno tych, którzy z bezwzględnością rabowali i niszczyli dorobek polskiej arystokracji oraz ziemiaństwa, jak i – a może przede wszystkim – tych, którzy tworzyli cenną kolekcję, a później z poświęceniem walczyli o jej odzyskanie.

 

Janusz M. Lewandowski

 

Źródło: http://www.dronetrip.pl

             

Trzy spotkania Przed burzą Grabież
Perła Wielkopolski Wędrówka

Skrytka w Fischhornie

Dama na aukcji w Sotheby’s

Prof. Lorentz jedzie do Moskwy...po skarby kultury

Gołuchów – muzeum (częściowo) utracone, cz. 1

Gołuchów – muzeum (częściowo) utracone, cz. 2

Zakończenie Galeria

Janusz M. Lewandowski - autor strony

"Piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki."

Leonardo da Vinci

Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne

Copyright © 2012-2019 Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne. All rights reserved.

Pomysł i wykonanie Janusz M. Lewandowski